مدیریت مغز

دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳۸۸

هیپنوتیزم و ترک اعتیاد

هیپنوتیزم و ترک اعتیاد

  اگر شما نخواهید در کلاسهای هیپنتیزم شرکت کنید،معتاد هم نباشید و در اطرافیانتان هم معتاد وجود نداشته باشد (که با این آماراعتیاد بعید به نظر میرسد) حداقل فایده مطالعه این مطلب این است که میتوانید جهت تنویر افکار نزدیکانتان که ممکن است در آستانه سقوط باشند و یا به نوعی با این بلای خانمان سوز دست به گریبان باشند به آن توصیه کنید.

وسواس و ترک عادات بد

   اعتیاد در در سادهترین شکل خود تکرار یک کارعادی است که شخص بصورت کاملا غیر ارادی انجام میدهد. اگراین کار عادی یک کارخوب باشد به آن وسواس میگوییم مثل عادت به شستن دستها ، عادت به  گفتن یک کلمه خاص و ...و اگر یک کارخلاف عرف باشد به آن عادت بد میگوییم مانند عادت به جوین ناخن، عادت به غذا خودن با صدای بلندو ...  البته گاهی اوقات خود فرد هم متوجه این کردارغلط خود نیست ولی  با انجام آن بطور غیر مستقیم ایجاد مشکل میکند ماند سریع غذا خوردن یا پر خوری که منجربه  چاقی میشود.

یکی از ساده ترین روشها برای رفع این عادتها روش تداعی است که باید در باور شخص بین این عادت ویک احساس خیلی بدیک ارتباط قوی ایجاد کرد تاهنگامی که شخص میخواهد این کاررا انجام دهد بلافاصله آن حس بدمانع انجامش شود. این روش در هیپنوتیزم بسادگی قابل اجراست.

اما بحث اصلی ما درباره موضوع وحشتناکی است که در جامعه به نام واقعی اعتیاد میشناسیم.        

بیایید به این دستان غم انگیز از دو زاویه مختلف نگاه کنیم

نگاه به معتاد از دنیای خارج

اگر داستان زندگی یک فرد معتاد را مطالعه کنید بدون شک غم انگیزترین داستان دنیا را مطالعه کرده اید

در طول تاریخ بیماریهای گوناگون و لاعلاج بسیاری وجودداشته که بشر با آن سرو کار داشته اما براستی هیچ بیماری در تاریخ نبوده که مثل اعتیاد تمام هستی یک فرد را از اوبگیرد. اگر فکر میکنید طاعون ،سرطان، ایدز و یا هربیماری دیگری که نامش را شنیده اید واقعا کشنده هستند باید بگویم این بیماریها فقط جان یک فرد را تهدید میکنند اما اعتیاد تمام مال وجان اعتبار و حیثیت و اخلاق و انسانیت یک فرد را بتدریج از او میگیرد. شاید به علت وجود این همه معتاد که در تمامی اقشار جامعه ما یافت میشوند از این زاویه به این واقعیت نگاه نکرده باشید اما واقعیت این است که یک انسان وقتی در دام اعتیاد گرفتار میشود هر لحظه در حال از دست دادن همه دارایی هایش است. از انسانیت، ناموس، وجدان، غیرت، شرافت گرفته تا هوش، حافظه، سلیقه و تمام قوای عقلی.

اعتیاد نهایت پوچی و انحطاط  است. ویروسی برای نابودی تمام قدرت و ارزشهاو... هر آنچه که فکرش را بکنید.

   یک فرد معتاد که مانند هر کودک دیگری معصوم وبیگناه به این دنیا وارد میشود در حالیکه مسیربین انسان بودن را تا شیطان شدن بگونه ای طی میکند که هنگام مرگش حتی مادرش نیز ناراحت نمیشود و بدتر اینکه  امیدی به آمرزشش هم نیست.

درحالیکه جرم اصلی او ورود اشتباه به بن بست اعتیاد!!! بوده است.

    غمناکتر اینکه یک معتاد در سفر به انحطاط و نابودی تنها نیست همواره با خود  انسانهای بیگناهی را نیز با خود رو به فنا میبرد. جامعه و خانواده یک فرد معتاد هم به علت وجود او خسارات زیادی را تحمل میکنند. این موضوع را 12 سال پیش  هنگامی که طی تحقیقی که با دوستانم  در دادگاهها داشتم  متوجه شدم و فهمیدم درهر جرمی که اتفاق می افتاد حتما پای یک فرد معتاد درمیان است از سرقت وکلاهبرداری تا جنایت و آدم ربایی.  

 

نگاه به معتاد از دنیای داخل

     فرد معتاد انسان سالمی است که برای دست یافتن به حال بهتر یا فرار از حال بد خود معمولا اولین بار بامواد مخدرآشنا میشود اما این مواد افیونی اورا به بهشتی از لذت رهنمون میسازد  به لذتی که  شخص هرگز درتمام عمرش نچشیده . بزودی این بهشت که حالت نشئگی نام دارد و فردرا از تمام دنیای واقعی با مشکلاتش رهیی میدهد میشود مامن روان  معتاد

رفتار یک فرد معتاد بگونه ای تغییر میکند که اعتیاد برایش تنها انگیزه زندگی میشود

معتاد زلیخایی است که یوسفش را درموادمخدر پیدا کرده و مصرف پی در پی مواد مخدرمانند قطامه ای میشود که معتاد زن و فرزندش را هم حاضر است  قربانی این معشوقه نماید. دوری از این معشوق برای معتاد عاشق  با درد جسمی وحشتناکی به نام خماری همراه است جایی که معتاد حاضر است هر چیزی را به هر قیمتی بفروشد تا به معشوق برسد از جان و مال دیگران گرفته تا ناموس و شرافت خودش

مشکل اساسی در رویارویی با این بیماری این است که  معتاد یک خود فروخته به شیطان میشود و هر کسی که بخواهد به او کمک کند را دشمنی میبیند که میخواهد اورا از معشوق بی مثالش جدا کند.

در نهایت هم فردی که شاید در زمانی صاحب مکنتی بوده با خفت وفلاکت خواب غفلت را به خواب ابدی پیوند میدهدبا این  آرزو که در جهان آخرت خدا فقط منقل وبافوری عطا کند. 

پیشگیری

 حالا که با داستان غم انگیز معتاد آشنا شدید به پیشگیری بیندیشیم. برخلاف  نظر بسیاری اعتیاد مخصوص یک قشر خاص با یک تربیت بخصوص نیست.

   دام مواد مخدر معمولا سر راه هر کسی با هرمیزان سن وسال و طبقه اجتماعی و تحصیلات و اعتقادات گسترده است وقتی در مسیر راهمان با چنین احساساتی روبرو میشویم احساساتی از قبیل نا امیدی- یاس- ورشکستگی - شکست عشقی -خستگی مفرط پی در پی – حس روزمرگی- تکراری بودن زندگی- تنهایی در نوجوانان و هر حس دیگری که پوچی را تداعی کند.

بنابراین هرگز فکر نکنید اعتیاد از شما خیلی دور است همواره به احساسات خود و نزدیکانتان توجه کنید تا حس پوچی در شما یا آنها بوجود نیاید.

همیشه پیشگیری راحتتر از درمان است

واما  روش درمان اعتیاد

     برای ترک اعتیاد  صدها متد مختلف و هزاران داروی مختلف تولید شده است. داروهای ترک اعتیاد سعی در کاهش درد بدنی فرد معتاد هنگام قطع مصرف دارند و بعضی از داروها هم بسیار موفق بوده و این درد را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهند فرد معتاد پس از نهایتا یک هفته عدم مصرف دیگر از لحاظ جسمی نیازی به مصرف دارو ندارد و با مصرف نکردن دچار درد شدید  نمیشود.

    البته ترک جسمانی بدون دارو هم میسر است. دراین روش که در کمپهای ترک اعتیاد رایج است معتاد بدون مصرف هیچ دارویی به قطع یکباره مصرف اقدام میکند و بعداز 3 تا 7روز درد از اعتیاد جسمانی رهایی می یابد.

    اما واقعیت این است که لذت مصرف مواد مخدر چنان در معتاد اثر کرده که اگر چندین ماه هم پس از قطع مصرف بیاد مواد مخدر بیفتد  بازهم علاقمند استعمال خواهد افتاد  وبازگشت میکند در واقع ترک مصرف زمانی مشکل را حل میکند که معتاد دیگر به مواد فکر نکند اما آیا این ممکن است ؟  اگر شخصی  یکی از نزدیکان خود را 1 هفته نبیند آیا میتوان از او انتظار داشت اورا فراموش کند ودیگر به او فکر نکند؟ آیا اصولا چنین چیزی ممکن است؟؟؟؟ مسلما  خیر

روان درمانی اعتیاد

   در این خصوص روشهای دیگری هم برای ترک هستند که سعی دارند  اعتیاد را به عنوان یک بیماری روانی (نه جسمی) درمان کنند یکی از روشهای مرسوم که به کنگره 60 معروف است  روش درمان تدریجی است که هم درد جسمی را ندارد. در این روش معتاد به تدریج از مواد مخدر فاصله میگیرد ودر نتیجه احساس دلتنگی ( خلاء روانی) به مواد را نخواهد داشت در این روش معتادین طی جلساتی منظم گرد هم می آیند واز مزایای  دنیای پاک صحبت میکنند و بتدریج سعی میکنند با کم کردن میزان مصرف خود (حدود 1 سال) این جلسات را جایگزین مواد مصرفی خود نمایند

این روش اگر کامل اجراء شود بسیار مفید است و تنها مشکل این روش مدت زمان زیاد دوره ترک است که آنرا بسیار شکننده میکند چون در این مدت شخص معتاد  به محض بهم خوردن تعادل روانی(اعصاب خردشدن) شرکت در جلسات و کاهش مصرف خود را رها کرده و به آغوش عشق خود یعنی مواد پناه میبرد.

بهترین روش ترک مواد مخدر

    بهترین راهی که جهت درمان در تمام دنیا مورد استفاده قرار میگیرد  روش درمان مرسوم به نام N.A  است روشی که  ابتدا برای ترک اعتیاد به الکل در جهان پدیدار شد. این روش با تکیه بر 12 اصل عرفانی  که 12 قدم نامیده میشود  سعی میکند فرد معتاد را گام به گام به دنیای والای انسان بودن سوق دهد و همچون یک دین جدید اصول و مبانی اخلاقی جدیدی به او معرفی نموده و او در چارچوب این اعتقادات از پایینترین سطح انسانی واعتیاد دور میشود. این روش مادامی که فرد معتاد در جلسات روزانه شرکت میکند اورا از موادمخدر دور نگه میدارد و تنها اشکال آن این است که فرد معتاد می بایست چندیدن سال مرتب در جلسات شرکت کند و به محض قطع ارتباط با گروه و عدم شرکت در جلسات درآستانه سقوط قرارمیگیرد.

هیپنوتیزم و ترک اعتیاد

هیپنوتیزم در تمام مراحل مبارزه با اعتیاد  بسیارموثر عمل میکند

1-   پیشگیری از اعتیاد: با هیپنوتیزم میتوان انگیزه و لذت بردن از وضع موجود زندگی- بردباری و آرامش در برابر مشکلات، رفع احساس پوچی و پوچگرایی را در افراد ایجاد نمود تا شخصی  دچار سقوط به این دوزخ عینی نشود.

2-   ترغیب به ترک اعتیاد: با هیپنوتیزم میتوان با تلقین، لذت مصرف موادمخدر  را به تنفر از مصرف آن بدل کرد و بی علاقگی را بجای شیفتگی به مواد مخدر در باورهایش گنجاند. با تقویت اراده فرد میتوان او را به ترک مواد مخدر و انسجام تصمیم به خروج از این منجلاب یاری نمود

3-   ترک بدون درد: با هیپنوتیزم میتوان بدون نیازبه دارو و فقط با تلقین بی حسی و بیدردی به ترک جسمانی مواد مخدراقدام نمود همچنین میتوان با هیپنوتیزم زمان ترک را بسیار کوتاه کرد تا شخص بجای یک هفته 2روزه از نیاز جسمانی رهایی پیدا کند

4-   درمان روحی : با هیپنوتیزم نیازی به شرکت در جلسات طولانی نیست بلکه بجای آن فرد می بایست بیشتر با خودهیپنوتیزم خود را از مواد مخدر متنفر کند و همچنین آرامشی که هیپنوتیزم به شخص میدهد مانع بهم خوردن تعادل روانی فرد میشود و راه بازگشت به مواد بسته خواهد ماند.

5-   پر کردن خلاء روانی: انجام مرتب خود هیپنوتیزم  لذات عمیقتر و بهتری نظیر لذت بردن از نقاشی کردن یا آموختن  موسیقی درفرد ایجاد میکند بطوریکه هنر، معشوقه ای میشود زیباترو جذابتر از معشوق قبلی اش یعنی اعتیاد واین جایگزینی در فکر و روحش  کامل کننده درمان اعتیاد خواهد بود.

6-   ترمیم زخم روح: نهایتا میتوان با هیپنوتیزم در فرد حسی ایجاد کرد که فراموش کند روزی معتاد بوده وباور معتاد بودن را با تمام خصائص منفورش از یاد ببرد.

 

به امید ریشه کن شدن اعتیاد در تمام جهان

فردین ناصری

 

فرهاد فردین
 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

پرشين‌بلاگ